Badania Identyfikacyjne Materiałów (PMI)

Badania Identyfikacyjne Materiałów określane w skrócie PMI stanowią integralną część systemu bezpieczeństwa podczas realizacji inwestycji w przemyśle petrochemicznym i rafineryjnym. W wyniku serii niebezpiecznych awarii spowodowanych pomyłkami materiałów podczas budowy instalacji inwestorzy zostali zobowiązani przez firmy ubezpieczeniowe do opracowania procedur kontroli zgodności zastosowanych materiałów z dokumentacją projektową.
Badania Identyfikacyjne Materiałów PMI realizowane są przez laboratoria niezależne od wykonawców i mają na celu sprawdzenie czy zastosowane gatunki stali są zgodne z wymaganiami projektantów, dokumentacją techniczną i czy nie nastąpiły pomyłki lub świadome działania wykonawców. Aktualnie do realizacji badań PMI wykorzystujemy analizatory Texas Nuclear oraz OXFORD Instruments X-MET 3000TX.
PMI jest szczególnie ważny jeśli w instalacji występują materiały o wyższych właściwościach wytrzymałościowych, odporności na korozję lub temperaturę, które stanowią krytyczny element dla bezpiecznej pracy instalacji.

Zasada działania aparatury pomiarowej polega na analizie wiązki promieniowania X lub gamma odbitej od powierzchni elementu badanego (fluorescencja rentgenowska). Emisja promieniowania charakterystycznego od atomów stali badanej poddana jest analizie energetycznej przez układ procesorów pozwalającej określić zawartość procentową poszczególnych pierwiastków chemicznych oraz dopasować odczytany skład chemiczny do konkretnego gatunku stali.
Badania PMI najczęściej są wykonywane dla instalacji petrochemicznych i rafineryjnych, farmaceutycznych i chemicznych rurociągów, zbiorników, części zaworów, połączeń spawanych i złącznych, elementów lotniczych oraz jako kontrola wejściowa magazynowa materiałów lub selekcji złomu.