Badanie Szczelności

Kilkanaście technik badania szczelności począwszy od badania wizualnego do złożonego badania metodą spektrometrii masowej z wykorzystaniem skomplikowanej aparatury ma na celu określenie stopnia nieszczelności i określenie poziomu występującego przecieku. Obecnie wykorzystywane techniki pozwalają zmierzyć szczelność układu do przecieku wielkości rzędu 1* 10-12 atm cc/sec.,
Instytut Gamma oferuje kilka technik badania szczelności zbiorników ciśnieniowych i instalacji a mianowicie:
- metoda halogenkowa – czułość 1* 10-7 atm cc/sec
- spadku ciśnienia – czułość 1* 10-4 atm cc/sec
- fluorescencyjna ciekła – czułość 1* 10-4 atm cc/sec
- metoda pęcherzykowa – czułość 1* 10-3 atm cc/sec
Badania Materiałów Kompozytowych

BTW Instytut Gamma oferuje specjalistyczne metody badań nieniszczących w oparciu o defektoskop ZETEC MIZ-21SR do badania jednorodności i zwartości struktury materiałów kompozytowych na obecność rozwarstwień, odklejen i innych anomalii w materiałach typu plastra miodu lub kompozytach z tworzyw sztucznych, żywic i włókien węglowych.
Technika Sondicator wykorzystuje dwuelementowy przetwornik piezoelektryczny do wysyłania i odbioru fali dźwiękowej w materiale kompozytowym gdzie doświadczony technik jest w stanie ocenić spójność lub rozwarstwienia występujące w materiale i określić ich wielkość i głębokość występowania wad.
Technika Rezonansu jest bardzo zbliżona do metody ultradźwiękowej lecz oparta na znacznie niższych częstotliwościach. Zmiany impedancji akustycznej materiału są obserwowane na wyświetlaczu defektoskopu co pozwala na ocenę wielkości rozwarstwienia w oparciu o analizę amplitudy i kąta fazowego sygnału.